חיפוש

5 טיפים לגידול תבלינים בבית

אין אחד שהחלום הרטוב של ערוגת תבלינים דילג עליו, ממגורים בכפר ועד דירה בקומה רביעית בעיר.

גידול תבלינים הוא אפשרי במידות שונות וכדי שתוכלו להכין לכם כוס תה עם עלים מהגינה, או להכין מטעמים מתובלים ישר מהמקור עקבו אחריי הטיפים

הבאים

 

האם זה קל כמו שזה נשמע?

בוודאי לקנות בסופר יהיה יותר קל, אך מה עם הסיפוק של המראה הירוק, התחושה של הקטיפה והטעם הייחודי והטרי? לצמחי תבחין יש דרישות לא קטנות ותמיד לא יזיק לתת להם עוד תשומת לב ואהבה. גידול צמחים ותבלינים בבית הפכו לטרנד בעיקר עם תחילת המגפה שסגרה אותנו בבתים וגרמה לנו לחשוק במעט צבע ירוק ועניין על אדן החלון, הגג או המרפסת. מה שנחמד שאפשר לעשות הכל באפס פסולת לחלוטין ולהשתמש בפתרונות יצירתיים כמו עציץ בפחית ועוד עליהם נרחיב בהמשך.

 

טיפים לגידול תבלינים בבית

  1. תאורה – צמחי תבלין כמובן אוהבים אור טבעי ומעדיפים להחשף פחות לפלורסנט לכן אם אתם שותלים בבית או בחוץ שימו לב שהמיקום יהיה חשוף לשמש לפחות 3-4 שעות ביום גם בעונת החורף בה שעות האור קצרות יותר.
  2. השקיה – אם כבר גידלתם צמח אחד בחייכם אתם בטח יודעים שגם עודף מים יכול להרוג את הצמח. לכל צמח יש את עדיפויות ההשקיה שלו אבל כלל אצבע אחד עבור כולם הוא להשקות רק שהחלק העליון של האדמה יבש.
  3. חורי ניקוז – בהמשך לכללי אצבע של השקיה – כשאתם מחליטים להיות יצירתיים ולשתול בכלי שאינו מיועד מלכתחילה לשתילה כמו פחית, סיר שיצא משימוש, קסדה ועוד. וודאו שאתם קודחים חורי ניקוז בתחתית הכלי כי בלעדיהם המים יאגרו בתחתית הכלי ויצרו ריקבון שורשים.
  4. דישון – הצמח זקוק למזון שלו בעיקר כשהוא גדל בעציץ בעוד שהוא גדל באדמה הוא מקבל את חלק מחומרי ההזנה שיש בה. תוכלו למצוא דשנים בחנויות השונות או להכין דשן מקומפוסטר ביתי בעצמכם!
  5. טיימינג – לפני שאתם רוכשים את השתילים החדשים שלכם וודאו שאתם בעונה המתאימה, כל תבלין מתנהג קצת שונה – את חלקם כדאי להתחיל לחשוף לביתם החדש בחורף ואת חלקם בקיץ.

 

את מי שותלים עם מי?

אם אתם מתכננים לשתול כמה תבלינים באותו הכלי הגדול או גינה כמובן מומלץ לשקול שכנות טובה שמתבססת בעיקר על העדפת השקיה. שתלו את אוהבי המים ביחד כמו – בזיליקום, מרווה, לואיזה, טימין. גם נענע אוהבת השקיה אבל היא שתלטנית ולכן מומלץ לשתול אותה בנפרד מהכל. אוהבי יובש הם – רוזמרין, זעתר וזוטה. וכנ"ל כמו הנענע ללבנדר המשתלט גם הוא.

 

לסיכום

אנחנו יודעים שאתם כבר מתים לארח ולפנק בתה עם צמחים טריים ישר מהגינה, או להנות מקטיפת הטימין ישר לתנור. ההשקעה והתמדה משתלמות מהר ולפני שתשימו לב תהיו מומחי צמחים מספר אחד בשכונה.

פלפלים

 

אולי תאהבו גם את

מתחם מעוצב
להנות מהחורף

עונת החורף בעלת הרבה יתרונות, אך גם לא מעט חסרונות, ביניהם האקלים הבעייתי הכולל רוחות וגשמים. לכן, קשה להנות כאשר נמצאים בחוץ, בין אם במרפסת

קראו עוד »