חיפוש

רגשות בזוגיות

רגשות הם כוח מניע מרכזי ועוצמתי בכל תחומי החיים ובמיוחד במערכות יחסים קרובות כמו זוגיות. בזוגיות, הרגשות משפיעים על ספקטרום רחב של היבטים, וביניהם תקשורת, אינטימיות, חיים משותפים והיבטים רבים אחרים. הבנה נכונה של הרגשות שלך ושל בן או בת הזוג והתמודדות עימם הן המפתח לזוגיות מאושרת ובריאה.

 

סוגים של רגשות בזוגיות

חיים משותפים וזוגיות הם מרחב רגשי עשיר שמתקיימים בו רגשות במנעד רחב, לעתים אפילו רגשות סותרים בו זמנית. הרגשות החיוביים שעולים בדרך כלל בהקשר זוגי הם הערכה, התרגשות, אמפתיה, אינטימיות ואהבה. הרגשות השליליים שעולים יכולים להיות כעס, תסכול, פחד, קנאה, כאב או אכזבה.

כל אחד מהרגשות הללו, כפי שתשמעו ודאי גם בפגישה עם יועצת זוגיות, הם רגשות לגיטימיים וחשוב לדעת לבטא ולתקשר את כולם בדרכים מועילות.

מערכת יחסים

ביטוי רגשות בזוגיות

ביטוי בריא של רגשות ושיח חיובי על רגשות הם מיומנויות וכישורים חשובים כדי לקיים זוגיות טובה. הכרה של כל אחד ברגשותיו, הצפה של הרגשות ושיתוף שלהם עם בן או עם בת הזוג, מסייעים גם למצב הרגשי של כל אחד מבני הזוג וגם לזוגיות עצמה.

כאשר אנחנו מתקשרים את הרגשות שלנו בתוך הקשר, אנחנו מאפשרים לבן או לבת הזוג להבין אותנו באופן שלם יותר וגם להעניק את התמיכה הנדרשת. תקשורת רגשית היא מאתגרת פעמים רבות בגלל קיומם של רגשות עזים, אבל יכולות של ביטוי ושל הקשבה מהותיות לשמירה על זוגיות בריאה.

 

ניהול רגשות בזוגיות

בזוגיות, כל אחד נדרש לנהל ראשית את הרגשות של עצמו ולהתמודד איתם באופן בריא ומקדם. כל סוגי הרגשות לגיטימיים וכדאי לדעת להתמודד איתם מבלי להדחיק אותם. בזוגיות חשוב להיות מודעים וקשובים לרגשות של בן או של בת הזוג, ולזכור שאין הגיון בציפיות שיבינו את הרגשות שלנו ויגיבו אליהם מבלי שנדע לתקשר אותם ולהסביר אותם.

חשוב לזכור ששיח רגשי בזוגיות עלול להביא לתגובות אימפולסיביות או כאלה שעלולות לפגוע באדם הנוסף בזוגיות. כדאי לפנות לסיוע של איש או אשת מקצוע מנוסים ומקצועיים בתחום, כדי ללמוד להתמודד עם קונפליקטים באופן יעיל.

 

טיפוח רגשות חיוביים בזוגיות

רגשות חיוביים אינם רק הרגשות שעולים באופן ספונטני בהקשרים של זוגיות. ניתן ורצוי לשים לב לרגשות חיוביים ולטפח אותם כדי לשפר את הקשר. רגשות חיוביים שהם חלק מחיי היום יום של הזוגיות יכולים להיות הכרת תודה, נוסטלגיה וזיכרונות משותפים, תמיכה, הערכה וגאווה. כל זוגיות חיובית תדע למצוא את הרגשות החיוביים שמסייעים להצמיח ולחזק אותה.

 

לסיכום

רגשות הם חלק בלתי נפרד  מהחיים וחלק חשוב בקשר זוגי, אבל רגשות יכולים להיות גם מורכבים ומאתגרים. כדי לטפח את מערכת היחסים, חשוב שבני הזוג יתקשרו את הרגשות שלהם וייעזרו גם במומחים, אם יש צורך, כדי להבין, לבטא ולנהל את הרגשות באופן בריא.

מערכת יחסים

אולי תאהבו גם את