חיפוש

הגשת תביעה בשל אובדן כושר עבודה

עובד שנפגע בתאונת עבודה או לקה במחלת מקצוע וכתוצאה מכך, נקלע למצב של אובדןיכולת לעבוד ולהשתכר, רשאי להגיש תביעת אכ"ע לחברת הביטוח שביטחה אותו או לביטוח לאומי. 

באופן כללי, על אזרח זכאי להגיש תביעה בשל אובדן כושר עבודה, באם מתקשה הוא למלא את תפקידו בעבודה, כאמור, בשל תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

 

תהליך המלווה לגשת התביעה

באמצעות הגשת תביעת אובדן כושר עבודה יכול עובד לקבל תגמולים שיקנו לו סיוע כספי כתחליף למשכורת חודשית שרגיל לקבל במקום עבודתו, לפני שנפגע או לקה במחלה.

ככלל, אדם יכול לעשות ביטוח אכ"ע דרך מקום העבודה שלו או בופן עצמאי.  לרוב, הנטייה של אנשים המבוטחים בפוליסת אכ"ע היא להאמין כי החברה שביטחה אותם בפוליסה תעשה כל שביכולתה כדי לסייע עבורם ולשלם להם את הפיצויים המגיעים להם בהתאם לפוליסה, במידה ויקלעו לאובדן כושר עבודה.

אולם, העובדות מלמדות כי לא מעט פעמים חברות הביטוח השונות מתחמקות מחובתן לשלם למבוטחיה את הפיצויים המגיעים להם, עפ"י תנאי הפוליסה, על אף שאותם מבוטחים נקלעו למצב של אובדן כושר עבודה.

במצבים כאלה, מבוטחים עלולים להישאר ללא הכנסה שתוכל לאפשר עבורם להתפרנס בכבוד. הסירוב מצד חברות הביטוח השונות לשלם למבוטחיהן את תגמולי הפוליסות בהן הם מבוטחים נובע בד"כ מרצונן למקסם את רווחיהן ככל האפשר ולשלם כמה שפחות למבוטחים.

בהקשר זה, יש לציין כי על אף שמבוטח עשוי להיתקל בסירוב מצד חברת הביטוח שביטחה אותו, עליו להמשיך לעמוד על שלו ולא להיכנע לסירוב של חברת הביטוח.

כדי למקסם את סיכוייו להצליח בתביעה מול חברת הביטוח, יוכל המבוטח להיעזר בשירותיו של עורך דין תאונות עבודה, שייעץ עבורו בנוגע לתביעה וייצג אותו במקצועיות מול חברת הביטוח.

 

קרן פנסיה המקנה גם כיסוי אכ"ע עבור מבוטחיה

במקומות עבודה שונים נוהגים לבטח את העובדים בקרן הפנסיה שכוללת גם סעיף אכ"ע, שמטרתו להעניק פיצויים עבור העובדים המבוטחים במידה ויקלעו לאובדן כושר עבודה. יחד עם זאת, לא כל ביטוח אכ"ע, אשר כלול בקרן פנסיה של עובד מקנה עבורו פיצויים באופן אוטומטי, במצב של אובדן כושר עבודה.

ישנם כיסויי אכ"ע אשר כוללים תנאים מסוימים, לדוגמא: סעיף המחייב את העובד במצב של אכ"ע, לעבוד בתפקיד או בתחום אחר (שונה ממה שעסק במהלך השגרה) שבו הוא יכול לעבוד ולהשתכר בכוחות עצמו.

 

לסיכום

אובדן כושר עבודה, מגדיר מצב בו עובד אינו יכול למלא את תפקידו בעבודה ולהתפרנס בכוחות עצמו ולפיכך, הינו זקוק לעזרה כלכלית בכדי להתפרנס.ביטוח אכ"ע מטרתו להקנות תגמולים כספיים למבוטחים במצב של אובדן כושר עבודה. אולם, אישור התביעה ע"י חברות הביטוח אינו תמיד תהליך קל ולעיתים הוא מחייב ייצוג של עורך דין מומחה בתחום.

קרן פנסיה

אולי תאהבו גם את